Serander.Net | Karadeniz Kültürü... Karadeniz tarihi, kültürü ve folkloru!

Çar01172018

Son GüncellemeCts, 25 Şub 2017 8pm

Back Buradasınız: Ana Sayfa Haberler Selim Bölükbaşı'ndan Bir "Akl-ı Selim" Albüm!

Selim Bölükbaşı'ndan Bir "Akl-ı Selim" Albüm!

Selim Bölükbaşı

Karadeniz Müziğinin ilgiyle takip edilen isimlerinden Selim Bölükbaşı, dinleyicileri tarafından uzun bir zamandır beklenen ve "Akl-ı Selim" ismini verdiği ilk albümünü 2 Şubat Pazartesi günü sevenleriyle buluşturdu...

Poll Prodüksiyon etiketiyle müzik marketlerdeki yerini alan albüm toplamda 14 eserden oluşuyor. Albümde yer alan eserler şöyle:

1-Aşkım Karşı Kıyıda
2-Dere Akayi Dere
3-Çona
4-Of Çeker
5-Gülliye
6-Varun Söyleyin Anneme
7-110 Km
8-Oyali Çemberune Feat.Volkan Konak
9-Gel Sesume Sesume
10-Hamsi Köy
11-Fadime II
12-Sevup Alamiyanun
13-Sana
14-Gri Sular

Selim Bölükbaşı albümde "110 Km." ve "Sana" isimlerini verdiği enstrümantal eserlerle de dikkatleri üzerine çekecek gibi görünüyor, ayrıca yine Albümde yer alan eserlerden "Oyali Çemberune" isimli eserde sanatçıya Volkan Konak eşlik ediyor.

Selim Bölükbaşı, Akl-ı Selim

Albüm tanıtım metninden:

Karadeniz’in ünlü kemençe virtüözü Selim Bölükbaşı solo albümü “Akl-ı Selim” ile Karadeniz Müziği’nde yeni bir dönem başlatıyor. Müzik hayatına 9 yaşında bağlama çalarak başlayan Selim Bölükbaşı, 2001 yılında Kazım Koyuncu ile çalışmaya başladı. Kazım Koyuncu’nun ısrarı ile 2 ay gibi kısa bir zamanda kemençe çalmaya başlayan Bölükbaşı, Koyuncu’nun “Hayde” isimli albümünde “Selimina” adlı destanın enstrümantal bölümünün bestesini yaptı. Tekfen Flarmoni Orkestrası’na kemençe ile eşlik ederek Türkiye’de Batı Müziği ile kemençe sentezi adına bir ilke imza atan Selim Bölükbaşı uzun yıllar Kazım Koyuncu ve Volkan Konak ile birlikte çalıştı.

Selim Bölükbaşı büyük bir titizlikle hazırladığı “Akl-ı Selim” isimli ilk albümünü Poll Production etiketi Polat Yağcı prodüktürlüğünde piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Birçok dizi ve film müziğinde de imzası bulunan sanatçı, bu alandaki başarısını albümünde yer verdiği iki soundtrack ile de ispatlamış oldu. İkisi enstrümantal toplamda 14 şarkıdan oluşan “Akl-ı Selim” albümünün çıkış parçası olan “Oyali Çemberune” şarkısında Selim Bölükbaşı’na Karadeniz Müziği’nin sevilen isimlerinden, Kuzeyin Oğlu Volkan Konak eşlik ediyor. Sözü ve müziği Mustafa Şaffak, aranjesi Selim Bölükbaşı imzası taşıyan “Oyali Çemberune” şarkısı albümün en dikkat çeken parçalarından biri.

Rock, New Age, Folk ve Soundtrack tadında enstrümantal parçalar yer alan “Akl-ı Selim” albümündeki bütün şarkıların aranjesi Selim Bölükbaşı’na ait olup, kemençeler yine sanatçının kendisi tarafından icra edilmiştir. Albümde ismi kadar sözü ve müziği ile de ön plana çıkan “Fadime 2” şarkısında Kazım Koyuncu’nun “Hayde” albümündeki “Fadime” şarkısından esinlenilmiş ve bundan dolayı şarkının adı “Fadime 2” olmuştur. Doğa katliamına dikkat çeken “Gri Sular” şarkısı ise albümün protest parçalarından biridir.

Fotoğrafları Selman Uzun tarafından çekilen albümün mix’i Timuçin Aksuer, mastering’i Evren Göknar tarafından Kaliforniya’da bulunan Hollywood Capital Stüdyoları’nda yapıldı.

Profesyonel olarak çaldığı kemençe, tulum, bağlama, perküsyonla ve söylediği türküler ile herkesin beğenisini kazanan Selim Bölükbaşı “Oldukça uzun bir bekleyişten sonra, projemi sizlerin huzuruna sunabilmenin heyecanını, onurunu ve gururunu yaşıyorum. Fakat, bu bekleyişin; kendimi daha da iyi yetiştirme, bir had bilme, bir durulma ve olgunlaşma, “Akl-ı Selim” haline ulaşma evresi olduğunu belirtmek isterim. Dileğim, Karadeniz’i ve Karadeniz müziğini okyanuslara taşımaktır.” şeklinde duygularını dile getirdi.

Karadenizli Sanatçı Selim Bölükbaşı’nın “Akl-ı Selim” adını verdiği albüm bugün itibariyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Albüm ayrıca dijital platformlarda da satışa sunuldu.

Serander.Net Haber (2015)

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi
Karadeniz Tarihi ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)
Karadeniz Halk Kültürü ile ilgili bilmedikleriniz Serander.Net'te!

Gezi & İnceleme

Karadeniz Gezi & İnceleme
Karadeniz hakkında Gezi İnceleme yazılarıyla çok şey bulacaksınız.

Karadeniz Türküleri

Karadeniz Türküleri
Karadeniz Türküleri ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Röportaj ve Söyleşiler

Röportaj & Söyleşi
Röportajlarımız ve Söyleşilerimizi keyifle okuyacaksınız...