Serander.Net | Karadeniz Kültürü... Karadeniz tarihi, kültürü ve folkloru!

Çar01172018

Son GüncellemeCts, 25 Şub 2017 8pm

Back Buradasınız: Ana Sayfa Haberler Türk-Gürcü İlişkileri Çalıştayı Tamamlandı

Türk-Gürcü İlişkileri Çalıştayı Tamamlandı

Türk-Gürcü İlişkileri

Türk Tarih Kurumu, Samtskhe-Javakheti Devlet Üniversitesi ve Kafkasya Üniversiteler Birliği tarafından düzenlenen "Türk-Gürcü İlişkileri: Tarih ve Çağdaşlık” çalıştayı tamamlandı.

Türk Tarih Kurumu, Samtskhe-Javakheti Devlet Üniversitesi ve Kafkasya Üniversiteler Birliği tarafından düzenlenen “Türk-Gürcü İlişkileri: Tarih ve Çağdaşlık” konulu çalıştay 21-24 Nisan 2016 tarihleri arasında Gürcistan’ın Akhaltsikhe şehrinde yapıldı.

22 Nisan 2016’da saat 11.00’de yapılan açılış konuşmalarıyla başlayan çalıştayda Samtskhe-Javakheti Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Merab BERİDZE, Gürcistan Milli Eğitim ve Bilim Bakanlığı Bilim Geliştirme Şube Başkanı Nugzar ÇİTAİA, Akhaltsikhe Belediye Başkanı Giorgi KOPADZE, Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ ve Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN açılış konuşmalarını yaptılar. Ardından oturumlara geçildi.

Çalıştayda ilk gününde 3 oturumda 14 bildiri sunuldu. İlk çağdan Cumhuriyet dönemine kadar Türk-Gürcü ilişkilerine dair pek çok konunun irdelendiği oturumlarda karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu. Her oturumdan sonra yapılan soru-cevap kısmında sunulan bildirilerle ilgili farklı bakış açıları ortaya kondu. Bu kısmın da tamamlanmasından sonra çalıştayın birinci gün oturumları sona erdi.

Türk-Gürcü İlişkileri: Tarih ve Çağdaşlık

23 Nisan 2016’da saat 11.00’de değerlendirme oturumu yapıldı. Bu oturumda, Samtskhe-Javakheti Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Merab BERİDZE, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN, Prof. Dr. Salim CÖHÇE, Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU, Doç. Dr. Uça BLUAŞVİLİ, Prof. Dr. ROMAN GOGOLAURİ ve Prof. Dr. Tina İVELAŞVİLİ söz aldılar. Çalıştay hakkındaki değerlendirmelerini sundular. Ardından hazırlanan sonuç bildirgesi okundu. Bu bildirgede, Türk-Gürcü ilişkilerinin genel itibariyle olumlu yönde seyrettiği, 1991’den sonra ise dostluk bağlarının büyük gelişme gösterdiği kaydedildi. İlişkilerin gelişmesi açısından her iki toplumun birbirini tanımasının önemine atıf yapılan bildirgede, çalıştayın bu maksatla yapıldığı ve başarılı bir şekilde tamamlandığı vurgulandı. Çalıştayda sunulan bildirilerin 2017 yılı başlarında yayımlanması planlandı. Ayrıca bu tür çalıştayların konu sınırlaması yapılarak devam ettirilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Türk-Gürcü İlişkileri: Tarih ve Çağdaşlık

(Yazarlarımızdan Sn. Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu çalıştay üyeleriyle...)

Çalıştayın Türkiye yürütücüsü Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU, iki toplum ve ülke arasında ilk kez böyle bir toplantı düzenlendiğini belirterek çalıştayın önemine vurgu yaptı. Türk ve Gürcü bilim heyetlerinin iki toplumun ilişkilerini geliştirebilme adına bir araya geldikleri bu toplantının çok yararlı olduğu konusunda görüş birliği oluştuğunu söyleyen TELLİOĞLU, “ilk kez çok yönlü bir bakış açısıyla, bilimsel bir yaklaşımla ve tarihten ders çıkararak Türk-Gürcü ilişkilerinin nasıl geliştirilebileceği üzerinde kafa yoruldu. Çalıştayda sunulan bildiriler yayınlandığında bu çalıştay için ne kadar büyük bir hazırlık yapıldığı anlaşılacaktır. Bu toplantı ortak ilmi çalışmalar yapılması için her iki ülke açısından da oldukça önemli bir adımdı. Her iki taraf da bu tür çalışmaların periyodik olarak tekrarlanması konusunda irade beyanında bulundu. Sonuç bildirgesinde açıkça vurgulandığı üzere oldukça başarılı bir toplantı oldu.” dedi.

Serander.Net (2016)

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi
Karadeniz Tarihi ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)
Karadeniz Halk Kültürü ile ilgili bilmedikleriniz Serander.Net'te!

Gezi & İnceleme

Karadeniz Gezi & İnceleme
Karadeniz hakkında Gezi İnceleme yazılarıyla çok şey bulacaksınız.

Karadeniz Türküleri

Karadeniz Türküleri
Karadeniz Türküleri ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Röportaj ve Söyleşiler

Röportaj & Söyleşi
Röportajlarımız ve Söyleşilerimizi keyifle okuyacaksınız...