Serander.Net | Karadeniz Kültürü... Karadeniz tarihi, kültürü ve folkloru!

Çar01172018

Son GüncellemeCts, 25 Şub 2017 8pm

Back Buradasınız: Ana Sayfa Karadeniz Kültürü Gezi & İnceleme Orada Bir Köy Var Uzakta...: KETENLİ

Orada Bir Köy Var Uzakta...: KETENLİ

Rize-Gündoğdu Ketenli...

Rize merkeze bağlı olan Ketenli köyünün şehir merkezine uzaklığı 17 kilometredir. Rize Merkez İlçe Gündoğdu Beldesinde yer almaktadır. Her iki yanında akan Ağlamişler ve Paçakoz dereleri köye ayrı bir hava katmaktadır.

Rize-Gündoğdu Beldesi Ketenli Köyü

(Rize-Gündoğdu Beldesi Ketenli Köyü)

Yeşilin her renginin bulunduğu bir güzellik diyarı

Yeşilin her renginin bulunduğu Ketenli köyü, Odun Musluğun Suyu diye adlandırılan çeşmesi ile dikkat çekmektedir. Orsidi, Balcilar, Karoğları ve Koşkoşlar, Ketenli köyünü oluşturan mahallelerdir.

Köyde Kar, Yazıcı, Balcı, Kılıç, Aydın, Can soyadları bulunmaktadır. Ketenli köyünün ilk muhtarı Karoğulları’ndan Molla Mehmet’tir. Ali Arapoğlu, Fes Mehmet Yazıcı, Celal Arapoğlu, Molla Mensur, Ali Kar, Celal Yazıcı, Fevzi Kar, Nurettin Balcı, Yusuf Yazıcı, Enver (Mehmet) Kar da köyde başarıyla muhtarlık yapmış şahıslardır.

Bu üç muhtarın da ortak özelliği şiire ve atma türküye saldıkları meraktır. Eski muhtar Mehmet Kar, tam bir antika meraklısı olup evini adeta müzeye çevirmiştir. Mensur Efendi, Karoğun Yunus, Ferhat Yazıcı ve Fes Mehmet yıllar önce aramızdan ayrılmış olmalarına rağmen yaptıkları güzel işlerle her zaman rahmet ve minnetle anılmaktadır.

Rize-Gündoğdu Beldesi Ketenli Köyü

(Rize-Gündoğdu Beldesi Ketenli Köyü)

Kütük dağı, atmacacıların mekanı

Eski ismi Aponconuz olan Ketenli köyünde tarihi yapılara rastlamak mümkündür. Nayla, maran, değirmen türü yapılar Ketenli köyü ile tarih arasında adeta bir köprü oluşturmaktadır.

Rize-Gündoğdu Beldesi Ketenli Köyü

(Ketenli'de yaşlı bir nine...)

Ketenli köyünde Fitoz, Çiha, Perili, Ameşi, Şiloz gibi değişik lakapların kullanılması dikkat çekicidir. Ketenli köyünde bulunan Kütük Dağı özellikle atmacacıların bir numaralı mekanı olmuştur. Köyün şu anki muhtarı Şarafettin Can’dır. Köy, Ketenli ismini bir zamanlar keten üretimine mekan olmasından dolayı almıştır.

Rize-Gündoğdu Beldesi Ketenli Köyü

(Rize-Gündoğdu Beldesi Ketenli Köyü)

Aponconoz, git de gör

Karaoğlu İsmail Efendi, Erzurum Medresesi’nde eğitim görmüş ve ardından hocalık etmiştir. Karoğulları Bayburt ve Erzurum üzerinden önce Kıbledağı köyüne, oradan da Keteni köyüne gelmişler. O köyde var olan Kazdallar, Karoğulları’nın bir koludur.

Ketenli köyünün eski adı Aponconoz, ‘git de gör’ anlamına gelmektedir. Cafer Paşa, Trabzon’dan Sarp’a kadar bölgenin işgali ile görevlendirilir. Ketenli Köyü'ne yerleşim o süreçte başlar. Kıbledağı köyünde tavun hastalığı baş gösterir. Bu hastalıktan kaçan Ömer, Ketenli köyüne kaçar. Mehmet, Mustafa, İsmail, Ali isimli dört çocuğu vardır. Karoğulları onların torunlarıdır.

Yazı ve Fotoğraflar: Fatih Sultan KAR
E-Posta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Her hakkı saklıdır. Yazarının ve Serander.Net’in izni olmaksızın alıntı yapılamaz, kullanılamaz. Bilgi için: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Karadeniz Yemekleri

Karadeniz Türküleri

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi
Karadeniz Tarihi ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)
Karadeniz Halk Kültürü ile ilgili bilmedikleriniz Serander.Net'te!

Gezi & İnceleme

Karadeniz Gezi & İnceleme
Karadeniz hakkında Gezi İnceleme yazılarıyla çok şey bulacaksınız.

Karadeniz Türküleri

Karadeniz Türküleri
Karadeniz Türküleri ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Röportaj ve Söyleşiler

Röportaj & Söyleşi
Röportajlarımız ve Söyleşilerimizi keyifle okuyacaksınız...