Serander.Net | Karadeniz Kültürü... Karadeniz tarihi, kültürü ve folkloru!

Çar01172018

Son GüncellemeCts, 25 Şub 2017 8pm

Back Buradasınız: Ana Sayfa Karadeniz Kültürü Karadeniz Türküleri TRT’nin Halk Müziği Denetim Raporlarında Karadeniz

TRT’nin Halk Müziği Denetim Raporlarında Karadeniz

Karadeniz Türküleri...

TRT’nin, Türk halk müziği ve Türk sanat müziği alanlarında 1969 yılı ortalarından 1972’nin sonuna kadar yaptığı sanatçı denetlemelerinin sonuçları, Türkiye Radyoları Türk Halk ve Türk Sanat Müziği Sanatçı Denetim Raporları adıyla basılmıştır.

Türk halk müziği sanatçılarıyla ilgili olan raporların incelenmesinden, üç sınıf sanatçının denetlemeden geçtiği anlaşılıyor: TRT’ye mensup olan veya olmak isteyen “yetişmiş” sanatçılar, aşıklar ve mahalli sanatçılar, TRT tarzı icrayı örnek alan “yerel” sanatçılar. Bu sanatçıların kimisi şahsen sınava girmiş, kimisinin de bantları dinlenmiştir. Ancak raporlarda sanatçının kendisinin mi yoksa kaydının mı dinlendiği açıkça belirtilmemiştir.

Aşağıdaki liste ikinci ve üçüncü gruptaki sanatçıların, yani mahalli sanatçılarla TRT tarzı icrayı temel alan yerel sanatçıların raporlarını içeriyor. Diğer il radyolarıyla kıyaslanınca, Karadeniz yöresinden yapılan başvuruların daha az olduğu görülüyor. Toplam 14 başvurudan 6 tanesi olumlu sonuçlanmış. Bu altı başvurunun bazıları aslında “kısmen olumlu”dur, zira kimi başvurular Ankara Radyosu’na yapıldığı halde sanatçıların yalnızca Trabzon Radyosu’nda yayın yapabileceği kararlaştırılmıştır. Bu da o sanatçının daha kısıtlı bir dinleyici topluluğuna hitap etmesi demektir.

Kitapta, her denetleme toplantısının hangi gün ve sayılı emirle toplandığı, toplantının hangi gün yapıldığı ve kararın kaçıncı oturumda alındığı belirtilmiştir. Buraya sadece toplantı tarihi ve yeri ile kararı almakla yetiniyoruz.

Raporlar (soyadı sırasına göre)

Erol Akay

Denetleme tarihi ve yeri: 14 Kasım 1972 - Trabzon Radyosu

Karar: Sanatçının tulum zurna ile doldurduğu bant dinlendi, parçaların sözsüz olması nedeniyle, prodüksiyon programlarında zaman zaman yayımlanabileceğine karar verildi.

*

Bahattin Çamur

1. Denetleme tarihi ve yeri: 1 Eylül 1970 - Trabzon Radyosu

1. Karar: Sanatçının sazında Türk halk müziğinden çok Türk sanat müziği üslubu görüldüğünden ve sesi de yetersiz olduğundan program alamayacağına karar verildi.

2. Denetleme tarihi ve yeri: 27 Ekim 1972 - Trabzon Radyosu

2. Karar: Sanatçıya ait 3045 numaralı banttaki parçaların yayımlanabileceğine karar verildi.

*

Metin Çelik

1. Denetleme tarihi ve yeri: 25 Şubat 1970 - Trabzon Radyosu

1. Karar: “Ozanlar” saz topluluğu eşliğinde solist olarak okuyan sanatçının sesinin çok zayıf olduğu görülerek program alamayacağına karar verildi.

2. Denetleme tarihi ve yeri: 26 Mart 1970 - Trabzon Radyosu

2. Karar: Sanatçı 25 Şubat 1970 günü yapılan toplantıda dinlendiğinden bu kez dinlenmesine gerek olmadığına karar verildi.

*

Hüseyin Doğu

Denetleme tarihi ve yeri: 25 Şubat 1971 - Ankara Radyosu

Karar: Trabzon Radyosu’ndan gönderilen ve “Mavi Yıldızlar” saz topluluğu eşliğinde okuyan adı geçen ve saz ekibi zayıf bulunduğundan yayın alamayacağına karar verildi.

*

Orhan Gazi

Denetleme tarihi ve yeri: 25 Şubat 1971 - Ankara Radyosu

Karar: Trabzon Radyosu’ndan gönderilen ve “Ozanlar” saz topluluğu eşliğinde okuyan adı geçen ve saz ekibi zayıf bulunduğundan yayın alamayacağına karar verildi.

*

Ahmet Güngör

Denetleme tarihi ve yeri: 14 Kasım 1972 - Trabzon Radyosu

Karar: Sanatçıya ait bant dinlenmiş ve bu bandın yayımlanabileceğine ve bundan sonra çalıp söyleyeceği bantların denetimden geçtikten sonra Trabzon Radyosu’nda program alabileceğine karar verildi.

*

Kazım Kaya

1. Denetleme tarihi ve yeri: 26 Mart 1970 - ?

1. Karar: Yapılan değerlendirmede sanatçının sesinin yetersiz olduğu görülerek program alamayacağına karar verildi.

2. Denetleme tarihi ve yeri: 3 Eylül 1970 - İstanbul Radyosu

2. Karar: Sanatçının yeteri kadar sazına hakim olmadığı, sesinde detonasyon ve ayrıca yetersiz olduğu görülerek program alamayacağına karar verildi.

*

Hüseyin Köse

Denetleme tarihi ve yeri: 25 Şubat 1970 - TRT Genel Müdürlüğü

Karar: Karadeniz bölgesinin müzik karakteri göz önünde tutularak, okuyacağı türkülerin güfteleri radyo müdürlüğünce incelenmek şartıyla, yalnız Trabzon Radyosu’nda yayımlanmak üzere program alabileceğine karar verildi (ayrıca repertuar durumu ve bölge karakteri göz önüne alınacaktır).

*

Hasan Odabaş

Denetleme tarihi ve yeri: 25 Şubat 1971 - Ankara Radyosu

Karar: Trabzon Radyosu’ndan gönderilen ve “Ozanlar” saz topluluğu eşliğinde okuyan adı geçen ve saz ekibi zayıf bulunduğundan yayın alamayacağına karar verildi.

*

Ziynet Sönmez

Denetleme tarihi ve yeri: 9 Ocak 1971 - Ankara Radyosu

Karar: Mahalli sanatçı olmak isteyen sanatçı dinlendi, Ankara Radyosu Halk Müziği Şubesi’nin murakabesi altında, periyodik olmamak kaydıyla, kendisinden zaman zaman bant alınmasına ve program icaplarına göre yayımlanmasına karar verildi.

*

Katip Şadioğlu

Denetleme tarihi ve yeri: 25 Haziran 1969 - TRT Genel Müdürlüğü

Karar: Karadeniz bölgesinin müzik karakteri göz önünde tutularak sanatçının okuyacağı türkülerin güfteleri radyo müdürlüğünce incelenmek şartıyla, yalnız Trabzon Radyosu’nda program almasına karar verildi.

Celal Volkan KAYA

Her hakkı saklıdır. Yazarının ve Serander.Net’in izni olmaksızın alıntı yapılamaz, kullanılamaz. Bilgi için: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi
Karadeniz Tarihi ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)
Karadeniz Halk Kültürü ile ilgili bilmedikleriniz Serander.Net'te!

Gezi & İnceleme

Karadeniz Gezi & İnceleme
Karadeniz hakkında Gezi İnceleme yazılarıyla çok şey bulacaksınız.

Karadeniz Türküleri

Karadeniz Türküleri
Karadeniz Türküleri ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Röportaj ve Söyleşiler

Röportaj & Söyleşi
Röportajlarımız ve Söyleşilerimizi keyifle okuyacaksınız...