Serander.Net | Karadeniz Kültürü... Karadeniz tarihi, kültürü ve folkloru!

Cts02242018

Son GüncellemeCts, 25 Şub 2017 8pm

Back Buradasınız: Ana Sayfa Karadeniz Kültürü Karadeniz Yemekleri Karadeniz Yemek Tarifleri-4: Fasulye Turşusu Kavurması

Karadeniz Yemek Tarifleri-4: Fasulye Turşusu Kavurması

Fasulye Turşusu Kavurması

Karadeniz Yöresi Mutfağından örnekler vermeye devam ediyoruz. Yöresel Yemeklerimiz bölümümüzde bu ay Fasulye Turşusu Kavurmasına yer veriyoruz. Buyurun tarifi hep birlikte okuyalım...

E bu işleri yaparken tek başına çalışmakla insan altından kalkamaz. O yüzden iratlık verilerek çalışılır. Yani her gün bir kişinin işi toplanılarak yapılır. Tabii öğle saatlerinde acıkır çalışanlar. Pratik bir yemek olduğu için de turşu kavurması çok tercih edilir.

Yapılan yemeklerin arasında turşu kavurması mutlaka bulunur. Çayla beraber de enfes olur hani! Turşu kavurmasından önce turşunun nasıl yapılığını (Akçaabat yöresi) anlatalım, sonrasında kavurmasına geçelim.

Buyurun;

Fasulye Turşusu

Fasulyeleri haşlarız. Evde yaşlıları olan daha çok haşlar. Yerken rahat yesinler diye… Bizim ölçümüz ise fasulyeye parmağınızı bastırdığınızda hafifçe eziliyorsa tamam demektir.

Haşlanan fasulyeleri soğutup bir kaba, bir kat fasulye ve bir kat tuz olarak yığarız. Arzu edilirse sarımsak ve acı biber de eklenir. O şekilde bir gün bırakıp, ertesi gün suyunu ekleriz. Üzerine bir baskı koyarız. Makul bir süre sonra fasulyelerimiz turşu olur. Turşuyu yaptık, şimdi de kavuralım;

Fasulye Turşusu Kavurması

Fasulye Turşusu Kavurması

Dilediğiniz miktar fasulye turşusu (yiyecek kişi sayısına bağlı) ve iki tane soğan (daha fazla da olur, bol soğanlısı makbuldür.)

Mevsimine göre soğan yerine pırasa da kullanılabilir. Sadece pırasa ile yapılabilindiği gibi soğan ve pırasayı karışık da kullanabiliriz. Yağ (benim tercihim her zaman tereyağıdır.) Fakat kolesterol endişesi ile mısır özü yağı tercih eden damak tadından biraz ödün vermiş olacak.

Turşularımızı eğer çok tuzlu ise akşamdan suya koyuyoruz. Böylelikle tuzunu çıkarmış oluyoruz. Turşuları ikiye, üçe bölüyoruz. Yeme açısından daha rahat oluyor.

Tereyağımız eritiyoruz, soğanlarımızı da doğrayıp içine atıyoruz.

Soğanları kavururken arzu eden bir miktar salça da ekleyebilir, fakat ben buna her zaman karşıyım. Geleneksel tadı değiştirdiğini düşünüyorum.

Soğanlar kavrulunca turşularımızı ekliyoruz ve tabii ki eğer var ise içine mısır ekmeği doğruyoruz. Sonra tencerenin kapağını kapatıp ocağı kısıyoruz. Bir on dakika böyle kavrulduktan sonra tabağa alıyoruz.

Yanında da kesinlikle çay... Afiyet olsun!

Nezahat DEĞİRMENCİ
E-Posta:
Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Her hakkı saklıdır. Yazarının ve Serander.Net'in izni olmaksızın alıntı yapılamaz, kullanılamaz. Bilgi için: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
* Bu yemek tarifi Trabzon-Akçaabat yöresindeki yapılış tarzına göre verilmiştir.

Gezi & İnceleme

Karadeniz Türküleri

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi
Karadeniz Tarihi ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)
Karadeniz Halk Kültürü ile ilgili bilmedikleriniz Serander.Net'te!

Gezi & İnceleme

Karadeniz Gezi & İnceleme
Karadeniz hakkında Gezi İnceleme yazılarıyla çok şey bulacaksınız.

Karadeniz Türküleri

Karadeniz Türküleri
Karadeniz Türküleri ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Röportaj ve Söyleşiler

Röportaj & Söyleşi
Röportajlarımız ve Söyleşilerimizi keyifle okuyacaksınız...