Serander.Net | Karadeniz Kültürü... Karadeniz tarihi, kültürü ve folkloru!

Çar01172018

Son GüncellemeCts, 25 Şub 2017 8pm

Back Buradasınız: Ana Sayfa Karadeniz Kültürü Kültür & Sanat Akan Sözün Çınlayan Zamanın Ozanı Ahmet ÖZER

Akan Sözün Çınlayan Zamanın Ozanı Ahmet ÖZER

Ahmet Özer

Trabzon kentinin kültür ve sanatta öne çıkmış adlarından İsmet Zeki Eyuboğlu başta olmak üzere, Arslan Polathaneli, Ömer Kayaoğlu, Subutay Karahasanoğu, İ. Gündağ Kayaoğlu, Gündoğdu Sanımer’in yaşamlarını-

ve elden geldiğince bibliyografyalarını derleyip yazılar halinde yayınladım.[1] Söz konusu Trabzon olunca, arkadaşım şair-yazar Ahmet Özer’in de biyografi ve bibliyografyasını yazmanın zamanı geldiğini düşündüm. Kitaplarının tümü elimde var. Fakat iş yazılara gelince, onların künyelerinin derlenmesinin ne kadar zor bir iş olduğunun farkındaydım. Çünkü, Ahmet Özer’in dergi ve gazetelerdeki yazılarının sayısı binleri aşmıştır. Bu yazıların künyelerini derlemek, belki lisans tezi olacak bir çalışma oylumunda gerçekleştirilebilir.

Ben bunları düşündüğüm günlerde, Çiğdem Sezer’in Ahmet Özer’i anlattığı Akan Söz Çınlayan Zaman Ahmet Özer’in Yaşamı ve Yapıtları adlı kitap, Heyamola Yayınları arasında çıktı.[2] İyi de oldu. Artık, Ahmet Özer hakkında bilgi edinmek isteyenlerin başvuracağı, onun derli toplu biyografisini ve bibliyografyasını içeren bir kitap var. Kitabı elime alınca, acaba Ahmet Özer’in tüm yazılarının künyeleri orada var mı, diye baktım. Kitapta, “Ahmet Özer Kaynakçası” başlığı altında, yayınlanmış kitapları, katkıda bulunduğu yayınlar, kendisinden söz eden yayınlar, kendisiyle yapılmış olan söyleşiler, yapıtları hakkındaki tanıtma-eleştiri yazıları listeler halinde yer almış. Fakat, çok yer tutacağından olacak, gazete ve dergi yazılarının künyelerine yer verilmemiş. Gelecek baskılarda, çok yer kaplayacak olsa da, adı geçen yazıların künyeleri verilirse tam bir “Ahmet Özer Bibliyografyası” meydana getirilmiş olur. Bu arada, Akan Söz Çınlayan Zaman Ahmet Özer’in Yaşamı ve Yapıtları gibi güzel ve yararlı bir kaynak eseri bize kazandırdığı için Çiğdem Sezer’i, kutlamak isterim. Çok emek verdiği anlaşılıyor. Ama zahmetine değdi. Keşke her şairin, her yazarın bir Çiğdem Sezer’i olsa.

Ahmet Özer

(Akan Sözün Çınlayan Zamanın Ozanı Ahmet ÖZER)

Ahmet Özer yaşıtım. O da benim gibi, 1946 doğumlu. Trabzon Lisesi’nin orta kısmında, ben 3-C sınıfında iken Ahmet Özer de 3-A sınıfında idi. Ortaokul’da, Selim Kurnaz ortak Türkçe öğretmenimizdi. Selim Kurnaz, bize, Trabzon yöresinden mani, türkü, atasözleri ve diğer halk kültürü konularında derlemeler yaptırırdı. Sonradan bu derlemelerin bir bölümünü Tütüne Övgü adlı kitabında yayınlamıştı.[3]

Trabzon Lisesi’ni, Ahmet Özer ve ben, 1964 yılında bitirdik. Okul’da Ahmet Özer’i hatırlıyorum ama ayrı sınıflarda olduğumuzdan olacak, görüşüp konuştuğumuz yoktu. Ahmet Özer’le, Almanya’daki iç hastalıklar ihtisasımı tamamlayıp döndüğüm 1982 yılından sonra tanıştım. Bir hemşehri, kültür ve sanat adamı olduğu kadar bir arkadaş, dost olarak da Ahmet Özer’i tanımak benim için bir kazanç olmuştur. Daha önceki bir yazımda da belirttiğim gibi, Ahmet Özer’in Trabzon Lisesi’nde değil de yüksek öğrenimi sırasında keşfedilmiş olması, onun değil, onu keşfedemeyen sözde öğretmenlerin ayıbı olarak kalacaktır.

Ahmet Özer’le tanıştıktan sonra, Trabzon’da, 22 Ekim 1991 tarihinde, buluştuk. KTÜ’deki bir kongreye bildiri sunmak ve 24 ekim 1991 günü, saat 19.30’da düzenlenen “Doğumunun 75. yılında Şair Ömer Kayaoğlu’na Saygı” adlı programa katılmak için Ömer Kayaoğlu, İ.Gündağ Kayaoğlu, İzzet Kayaoğlu ve ben Trabzon’a gelmiştik. Trabzon’da, Ahmet Özer, Coşkun Kulaksızoğlu, Bekir Gerçek, M. Reşat Sümerken ve diğer arkadaşlarla buluştuk. Arslan Pulathaneli, bizi evine davet etti. Ömer Kayaoğlu, Gündağ Kayaoğlu, Ahmet Özer ve ben, Pulathaneli’nin Trabzon’daki evine gittik. O, bize kütüphanesini gösterdi. Kitapların listesini de çıkarmıştı. Bu listeler, biri birlerine eklenmiş kâğıtlardan oluşan şeritler şeklindeydi. Arslan Pulathaneli’nin kütüphanesinde genellikle şiir kitapları vardı. O, Türkiye’de ve Türkiye dışında, Kıbrıs’ta, Azerbaycan ve diğer Türk Cumhuriyetlerinde yayımlanan tüm şiir kitaplarını bir araya getirmişti. O gün, orada Trabzon’un eski ve yeni kuşak kültür adamları olarak çok güzel bir sohbet yaptık. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Oradaki beş kişiden üçü artık aramızdan değil.

Daha sonra, 23 Haziran 2007 tarihinde, Gündoğdu Sanımer anısına, Trabzon’da düzenlenen anma programında, Ahmet Özer , Çiğdem Sezer, İbrahim Dizman ve Ali Mustafa yer aldılar . O toplantı için Trabzon’a gidenlerden, Ahmet Özer, Ali Mustafa ve Arife Kalender Önal, Kıyı dergisi sahibi Fethi Yılmaz’ın, Sonhaber Matbaası’ndaki bürosunda, Trabzonlu arkadaşlardan, Mustafa Reşat Sümerkan, Bekir Gerçek, Nejdet Öztürk ve Zekeriya Saka ile buluşup sohbet ettik. Trabzonlu yazar ve karikatürist Hikmet Aksoy da programı izleyenlerdendi. Onula da kısa bir sohbetimiz oldu.

Ahmet Özer, önceleri Trabzon’dan,1996 yılından itibaren oturduğu Ankara’dan İstanbul’a gelir, çoğu arkadaşı olan yazarlarla buluşurdu. Bu buluşmalardan, Trabzonlularla olanlarının bazılarında ben de bulundum. Ahmet, İstanbul’a geldiğinde mutlaka Ömer Kayaoğlu’nu ziyaret ederdi. Bazı buluşmalar da Gündağ Kayaoğlu’nun evinde olurdu. Özer, TÜYAP’ın düzenlediği kitap fuarlarını kaçırmaz, bazılarında konuşmacı olarak da bulunurdu.
2007 yılındaki fuarda ikimiz de aynı panelde konuşmacı olarak bulunduk. Daha öncekilere olduğu gibi, 2008, 2009 ve 2010 yıllarındaki TÜYAP İstanbul kitap fuarlarına da gelmiştir. Örneğin son fuarda, 6 Kasım 2010 günü, şair Ali Mustafa, yayıncı Ömer Asan, ressam Saldıran Özmen, şair-yazar Öner Cıravoğlu ve diğer bazı arkadaşlar bir araya gelip tatlı sohbetler yaptık. Ahmet Özer, kitap fuarı ve İstanbul izlenimlerini çoğu kez yazıya geçirmiştir.

Ahmet Özer, ödül zengini bir şair ve yazardır . Aldığı ödülleri şöyle sıralayabiliriz:

1. 1981 Nevzat Üstün Şiir Başarı Ödülü
2. 1982 Ömer Faruk Toprak Şiir Ödülü (Mansiyon)
3. 1989 TRT İstanbul Radyosu “Gecenin İçinden” programı Öykü Ödülü
4. 1991 Kökten Kitabevi Öykü Ödülü
5. 1993 Yunus Nadi Yayımlanmamış Şiir Kitabı Ödülü
6. 1998 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü
7. 2000Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Yılın Sanat Ödülü
8. 2002 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü
9. 2002 Sabahattin Sağıroğlu Trabzon’a Hizmet Ödülü.

Ahmet Özer, özellikle üçüncü ve dördüncü dönem Kıyı dergilerinin yayınında önemli roller üstlendi. Dördüncü dönem Kıyı’ın 193 sayısında da onun emeği vardır. Gönderilen yazıları teker teker okuyup değerlendirmek onun işi idi. Derginin mutfağından dağıtımına kadar her aşamasında inanılmaz bir enerji sergiledi. Bu çalışmalar Kıyı’nın şimdi yayınlanmakta olan beşinci dönem sayılarında da Ali Mustafa ve diğer katkıda bulunanların ortaklığıyla sürmektedir. Kıyı koleksiyonları artık Avrupa’daki ciddi kitapçıların kataloglarında da yer bulmaktadır. Özellikle, Trabzon ve yörenin kültüründen, sanatından söz edenler, Kıyı koleksiyonlarına başvurmak zorundadırlar. O koleksiyonlarda, bu konularla ilgili hatırı sayılır bir birikim yatmaktadır.

Ahmet Özer’in otuzuncu sanat yılı, Trabzon’da, 29 Haziran 1996 tarihinde, Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir sanat gecesiyle kutlanmıştır.

Ahmet Özer hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler, Çiğdem Sezer’in hazırladığı Akan Söz Çınlayan Zaman adlı kitabı okusunlar. Orada, Ahmet Özer’in yaşam öyküsünden, kendisiyle yapılan söyleşilere kadar bir çok konuda bilgi vardır. Örneğin, Ahmet Özer’in şiirlerinden ve yazılarından seçmeler, hakkında yazılanlardan bazı bölümler, ona yazılan mektuplardan örnekler bu kitapta bir araya getirilmiş. Ahmet Özer ve çevresindekilerin fotoğrafları da kitapta yer alıyor.

Ahmet Özer’in şiirleri, konunun uzmanları tarafından defalarca incelenmiş ve bu konuda yazılar yazılmıştır. Özer, yayımladığı şiir kitaplarına da çok güzel adlar vermiştir. Aşağıdaki listeye bakınca bu özelik kolayca görülebilir. Ben burada, “Taceddin Bir İnsan” adlı, destan da diyebileceğimiz uzun şiirini ve “Harikliya” adlı öyküsünü anmadan geçemeyeceğim. Ayrıca, diğer güzel şiirleri yanında, beni de öğrencilik yıllarıma götüren, Trabzon Lisesi binasının mimarı Prof. Dr. Bruno Taut için yazdığı şiiri de çok severim. Özer, Trabzon’da, efsane şeklinde anlatılan, Mimar Taut’un, Trabzon Lisesi binasını yaptırırken, binanın önündeki manolya ağacını kesmemek için, binayı olması gereken yerden on metre daha kuzeye kaydırması olayına şöyle gönderme yapar:

“Manolya bir yüzüktür şimdi / yarinin parmağında
Nefti kaputunun altında kuş sesleri taşıyan.”[4]

Mimar Taut, bütün mimarlara ders olması gereken bir karar vermiş, doğal ve tarihsel dokunun önemini vurgulamış, Ahmet Özer de bu büyük mimarı ve yaptıklarını, geleceğe ulaştırmak için dizelerine dökmüştür. Ahmet Özer, birçok inceleme-araştırma yazısı da yazmıştır. Mimar Taut için yazdığı, aşağıda künyesi verilen yazı da bunlardandır.

Ahmet Özer’in yayımlanmış kitapları şunlardır:

1. Ayrı Beraberlikler, Şiir, Mart 1981.
2. Günle Dokunan, Şiir, Eylül 1984.
3. Gecenin Kanayan Yerinden, Şiir, Mart 1987.
4. Söyle Yüzüm Tanığımsın, Şiir, 1990.
5. Aşklar Yedeğinde Ömrümüzün, Şiir, Kasım 1993.
6. Çocuklar Varken, Öykü, 1995. Diğer baskılar: 1996,1998, 2006.
7. Onlarla Yaşadım, İnceleme, 1995.
8. Yıldızlar Geceyle Gelir, İnceleme-Araştırma, 1996.
9. Atlastan Bir Yeryüzü, Gezi Yazıları, Mayıs 1996.
10. Sordum Söylediler, Söyleşiler, 1996.
11. Sarkaç, Köşe Yazıları, 1998.
12. Aşkın Taçyaprağı, Şiir, 1998.
13. Denizin Öptüğü Kent, Köşe Yazıları, 1999.
14. Sesimi Rüzgâra Verdim, Köşe Yazıları, Kasım 1999.
15. Yüzün Yeryüzüdür, Köşe Yazıları, Kasım 2000.
16. Sözümüz Vardı, Şiir, Kasım 2001.
17. Bir Uzun Ölüm, Derleme, 2002.
18. Sözün Kanatlarında, Makaleler-Tanıtmalar, 2002.
19. Yolcu Yolun Nereye? Köşe Yazıları, 2004.
20. Bir Düşün Ardından, Makaleler, 2005.
21. Kemençenin Telinden, Köşe Yazıları, 2007.
22. Yer Değiştiriyoruz Hayatla, Köşe Yazıları, Nisan 2008.
23. Memleket Şairi Nabi Üçüncüoğlu, Biyografi, Şubat 2010.

Dipnotlar:

1. Bu yazılar, yayın tarihi sırasıyla şunlardır: Mustafa Duman, “Trabzon’dan Bir Kitap Dostu: Arslan Pulathaneli ”, Müteferrika Kitabiyat Dergisi, Sayı: 22, Kış 2002, İstanbul, s. 225-230; Mustafa Duman, “İzzet Gündağ Kayaoğlu, Hayatı, Eserleri”, Müteferrika, Kitabiyat Dergisi, Sayı: 23, Yaz 2003/1, İstanbul, s. 201-212; Mustafa Duman, “Ömer Kayaoğlu, Hayatı ve Bibliyografyası”, Müteferrika Kitabiyat Dergisi, Sayı: 24, Kış 2003, İstanbul, s. 225-235; Mustafa Duman, “İsmet Zeki Eyuboğlu: Hayatı ve Bibliyografyası”, Müteferrika Kitabiyat Dergisi, Sayı: 25, Yaz 2004, İstanbul, s. 133-159; Mustafa Duman, “Subutay Hikmet Karahasanoğlu: Trabzon Kültür Sanat Camiasında Bir Maçkalı”, Maçka 2008, Trabzon Kültür Sanat Yaşam Dergisi, Sayı: 6 ilâvesidir. (Haziran 2008), İstanbul, s. 22.
2. Çiğdem Sezer, Akan Söz Çınlayan Zaman Ahmet Özer’in Yaşamı ve Yapıtları, Heyamola Yayınları, İstanbul, Şubat 2009, 296 s. resimli.
3. Selim Kurnaz, Tütüne Övgü (Mart 1961) adlı küçük ama önemli kitabının yanı sıra, Mitoloji ve Tarihten Seçmeler, (1960), Testlerle Türkçe Bilgileri (1961) adlı kitapları bizim öğretmenimiz olduğu dönemde yayımlamıştır. Daha sonra, memleketi Bafra’da Türkçe öğretmenliğini sürdürürken de Konularına Göre Seçme Türk Atasözleri, (1962), Tek Avuntu (Şiirler,1963?) adlı kitaplarını yayımlanmıştır. Ortaokuldaki fizik öğretmenimiz Hayati Özdemir’in Fizik Problemleri adlı kitabını 1960-1961 ders yılında, yardımcı ders kitabı olarak okumuştuk. Resim öğretmenlerimizden Fikri Cantürk de, 1961 yılında, 99 Güvercin ve 1 Zeytin adlı şiir kitabını yayımlamıştı. O yıllarda, Trabzon Lisesi’ndeki bazı öğretmenlerimizin kalitesini vurgulamak için bu parantezi açtım.
4. Ahmet Özer, Aşklar Yedeğinde Ömrümüzün, Cem Yayınevi, İstanbul, Kasım 1993, s. 14-16. Bruno Taut hakkında daha fazla bilgi için bkz: Ahmet Özer, “Yurdumuza Hizmeti Büyük Bir Evrensel Mimar: Bruno Taut”, Kıyı Kültür ve Sanat Dergisi, Sayı: 147, (Haziran 1998), Trabzon, s. 13-20. Mimar Taut, diğer bazı eserlerinin yanı sıra, Ankara’daki Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi binasının ve Trabzon’daki Trabzon Lisesi binasının mimarıdır. 1938 yılında, Atatürk’ün tabutunun konduğu katafalkı da o hazırlamıştır. Atatürk’ün katafalkını hazırladıktan kısa bir süre sonra da ölmüştür. Türkiye ve Atatürk için yaptıklarının karşılığında, Edirnekapı Şehitliği’ne gömülen ilk yabancıdır. Toprağı bol olsun.

Dr. Mustafa DUMAN

Her hakkı saklıdır. Yazarının ve Serander.Net'in izni olmaksızın alıntı yapılamaz, kullanılamaz. Bilgi için: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

* Bu yazı daha önce Kıyı Kültür Sanat Dergisi'nde (Sayı: 269, Sayfa: 42-44) yayımlanmıştır.

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi
Karadeniz Tarihi ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)
Karadeniz Halk Kültürü ile ilgili bilmedikleriniz Serander.Net'te!

Gezi & İnceleme

Karadeniz Gezi & İnceleme
Karadeniz hakkında Gezi İnceleme yazılarıyla çok şey bulacaksınız.

Karadeniz Türküleri

Karadeniz Türküleri
Karadeniz Türküleri ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Röportaj ve Söyleşiler

Röportaj & Söyleşi
Röportajlarımız ve Söyleşilerimizi keyifle okuyacaksınız...