Serander.Net | Karadeniz Kültürü... Karadeniz tarihi, kültürü ve folkloru!

Paz02252018

Son GüncellemeCts, 25 Şub 2017 8pm

Back Buradasınız: Ana Sayfa Röportajlar THM Sanatçılarımızdan Aysun GÜLTEKİN ile Söyleşi

THM Sanatçılarımızdan Aysun GÜLTEKİN ile Söyleşi

Aysun Gültekin

Türkü Halk Müziğinin değerli isimlerinden, Anadolu Türkülerine sesiyle bambaşka bir duygu katan TRT Sanatçılarımızdan Aysun GÜLTEKİN Hanımefendi ile geçtiğimiz günlerde samimi ve hoş bir söyleşi gerçekleştirdik.

Söyleşi esnasında değerli sanatçımız Aysun Gültekin'i daha yakından tanıma imkânı elde etmenin yanı sıra türkülerimiz üzerine de hoş bir sohbet yapma fırsatını yakalamış olduk...

İşte bilinmeyen yönleriyle Aysun Gültekin...

THM Sanatçılarımızdan Aysun GÜLTEKİN ile Söyleşi

Meftun Şengün: Aysun Hanım, öncelikle bizlere kendinizden bahsedebilir misiniz?

Aysun Gültekin: Tabii ki… Erzurum’un İspir ilçesine bağlı Çamlıkaya beldesinde dünyaya geldim. Babam Erzurum-İspirlidir, anne tarafım aslen Rize-Çamlıhemşin’e dayanır. Fakat, annemin ailesi kendisi çok küçük yaşlarda iken Çamlıhemşin’den ayrılarak Erzurum’a yerleşmişler. Babam öğretmen annem ise ev hanımdır. 5 yaşıma kadar Çamlıkaya’da yaşadım, daha sonra babamın görevi nedeniyle Erzurum’un Karayazı ilçesine taşındık. Bir süre burada kaldıktan sonra yeniden İspir’e dönüş yaptık.

İlk ve Orta öğrenimimi İspir’de tamamladım, sonrasında Lise eğitimi için Ağrı Kız Meslek Lisesi’ne katıldım. Burada okuduğum dönemde Erzurum Radyosunun açmış olduğu sınavlara girerek neticesinde başarılı oldum.

1982 yılında Erzurum Radyosu’nda göreve başlayarak sanat yaşamına ilk adımımı attım. 1992 yılında İstanbul Radyosuna tayin oldum ve halen İstanbul Radyosu’nda sanat yaşamıma devam ediyorum…

Aysun Gültekin

(THM Sanatçısı Aysun Gültekin)

Meftun Şengün: Halk Müziği ile tanışmanızın hikâyesinden bahsedebilir misiniz? Böyle bir şey hiç aklınızdan geçiyor muydu?

Aysun Gültekin: Aile içerisinde babamın cümbüşle meşgul olması, annemin ve diğer kardeşlerimin seslerinin güzel olması vesilesiyle müzikle iç içe bir yaşamımız vardı. Fakat bu anlamda ben çok istekli değildim, babamın bir tercihi söz konusuydu.

Halk müziği ile tanışmam biraz da Ağrı Halk Eğitim Korosunda yer almam ile başladı. O dönemlerde Erzurum Radyosunda Ağrı’nın Kurtuluş Yıldönümü vesilesi ile bir program düzenlenmişti. Program esnasında beni dinleyen Erzurum Radyosu Şube Müdürümüz Muzaffer Zeki Bey’in “Bu kızımızın sesi çok güzel, gelsin muhakkak sınavlara girsin” demesi ile 1981 yılında Radyo sınavlarına girmiş oldum.

Tabii, Radyo’ya katıldıktan sonra nasıl bir derya içerisinde olduğumu anladım, sonrasında asıl önemli olanı ise Türküleri çok sevdim…

Meftun Şengün: Halk Müziği üzerine düşünceleriniz nelerdir? Bir Türküyü seslendirirken o an neler hissediyorsunuz?

Aysun Gültekin: Halk müziğini ve türkülerimizi çok sevdim, iyi ki de türkülerimizle tanışmışım diyorum. Bu anlamda rahmetli babama sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Türkülerle çok mutlu oldum.

Bir kere şunu hep söylerim, türküler çok vefalıdır. Belki insanlardan ara ara zarar görürsünüz ama türkülerden asla… Türküleri seslendirirken çok farklı duygulara kapılıyorum, iyi ki türkülerimiz var…

Aysun Gültekin

(Aysun Gültekin türkü yorumlarken...)

Meftun Şengün: Türkü söylerken bölge ayrımı noktasında nasıl davranıyorsunuz?

Aysun Gültekin: Şimdi, TRT’de görev yaptığımız için elbette Doğu Anadolu, Karadeniz, Ege gibi birçok yöreye ait türküleri seslendiriyoruz, ama ağzımıza yakışanı seslendirmeye dikkat ediyoruz.

Çünkü, bir yöreyi seslendirirken o yöreye ait yerel ağız özelliklerine dikkat etmeniz gerekiyor, bana gelecek olursak biraz daha ağırlıklı olarak Doğu Anadolu türkülerini seslendiriyorum.

Meftun Şengün: Karadeniz Türküleri ile Anadolu’nun diğer yöre türküleri arasında bir takım farklılıklar var mıdır?

Aysun Gültekin: Yapı olarak bazı farklılıklar olsa bile türkülerin ortak yanı daha çoktur. Şöyle örnek vereyim; geçmişte Ege türkülerini açıkçası çok benimsemezdim. Türküleri tanıdıkça bu düşüncem değişti. Çünkü aslına baktığımızda ortak olan sevinç ve hüzünlerimiz hep türkülerimize yansımış.

Türkülerde yöre ayrımına gitmeden onları güzel yorumlamak, güzel ağızlardan dinlemek bence en önemlisi… Ayrıca şunu belirtmek gerekir ki türkülerimiz bizleri birbirimize bağlayan ortak değerlerimizden birisidir.

Aysun Gültekin

(Aysun Gültekin TRT Radyolarında...)

Meftun Şengün: Günümüzde sizin de seslendirdiğiniz Altın Hızma, Değirmen Başında Vurdular Beni, Erzurum Dağları, Eledim Eledim Höllük Eledim ile birlikte Hoyrat tarzı türkülerin sinema ve dizi gibi yapıtlarla birden gündeme gelmesi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Aysun Gültekin: Türkülerin sinema ve dizi gibi yapıtlarda yer alması bir defa doğal olarak Türkiye genelinde bu eserlerin ağızdan ağıza dolaşmasını sağlıyor. Bunun neticesinde de, türkülerde kendi değerlerimizin ve duygularımızın yer almasından ötürü insanlar üzerinde etkiler oluşturuyor. Bence bu normal bir durum, keşke bu durum daha da yaygınlaşsa, türküleri her yerde dinleyebilsek…

Meftun Şengün: TRT’deki çalışmalarınız dışında halka açık kültür ve sanat etkinliklerinde yer alıyor musunuz? İnsanlar Televizyon ekranlarının dışında sizi izleme imkânı elde edebiliyor mu?

Aysun Gültekin: Zaman zaman elbette özellikle Üniversitelerin kültür sanat etkinlikleri, çeşitli festivaller ve şenliklere katılmaya çalışarak insanımızla iç içe olmaya çalışıyorum.

Meftun Şengün: Bildiğim kadarıyla TRT’nin sizin adınıza çıkardığı bir albüm var ve bu albüm dışında sizin yaptığınız herhangi bir albüm çalışması yok, bunun bir nedeni var mı?

Aysun Gültekin: Aslında albüm çalışması için her ne kadar güzel teklifler gelmiş olsa da nedendir bilmiyorum, aklıma ve gönlüme nedense pek yatmadığı için şu ana kadar bir albüm yapma isteğim olmadı. Tabii ileride durum ne gösterir onu bilemiyorum…

Meftun Şengün: Son olarak, Türkülerin yorumlanması ve gelecek nesillere sağlıklı aktarılması için neler yapılmalı?

Aysun Gültekin: Öncelikle türkülerimizin doğru ağızlardan, doğru yorumlarla aktarılması lazım. Bu anlamda TRT’deki birçok sanatçı arkadaşımız işlerini gerçekten iyi yapıyorlar. Halkın bu anlamda da ortak bir değerimiz olan türkülerimizi daha da sahiplenmesi güzel şeylerin oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Meftun Şengün: Bizlere vakit ayırıp sorularımıza verdiğiniz samimi cevaplar için teşekkür ederim.

Aysun Gültekin: Ben teşekkür ederim, sizlere de kültürel anlamdaki çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Röportaj ve Fotoğraflar: Meftun ŞENGÜN

E-Posta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Her hakkı saklıdır. Yazarının ve Serander.Net’in izni olmaksızın alıntı yapılamaz, kullanılamaz. Bilgi için: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Karadeniz Yemekleri

Gezi & İnceleme

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi
Karadeniz Tarihi ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)
Karadeniz Halk Kültürü ile ilgili bilmedikleriniz Serander.Net'te!

Gezi & İnceleme

Karadeniz Gezi & İnceleme
Karadeniz hakkında Gezi İnceleme yazılarıyla çok şey bulacaksınız.

Karadeniz Türküleri

Karadeniz Türküleri
Karadeniz Türküleri ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Röportaj ve Söyleşiler

Röportaj & Söyleşi
Röportajlarımız ve Söyleşilerimizi keyifle okuyacaksınız...