Serander.Net | Karadeniz Kültürü... Karadeniz tarihi, kültürü ve folkloru!

Çar01172018

Son GüncellemeCts, 25 Şub 2017 8pm

Back Buradasınız: Ana Sayfa Tanıtım Kitap Tanıtım Dr. Mustafa Duman: Maçka Yolları Taşlı

Dr. Mustafa Duman: Maçka Yolları Taşlı

Maçka Yolları Taşlı

Trabzon ve yöresinin halk kültürünü araştıran ve yazıya dökerek yayımlayan Dr. Mustafa Duman, Maçka Yolları Taşlı adlı 19.  kitabına Trabzon Limanı’ndan başlayarak, Maçka’dan geçip Zigana’dan aşıp Tebriz üzerinden Çin’e kadar ulaşan-İpek Yolu’nun taş kaldırımlarını anımsatmakla başlar.

Maçka’nın Sumela, Vazelon ve Kuştul gibi manastırlarının, özellikle bu manastırların kütüphanelerinin anlatımıyla devam eder. Maçka’nın antik çağdan günümüze uzanan tarihine kısaca değindikten sonra, yöre halkının nereden geldiği sorusuna yanıt vermeye çalışır.

Maçka Yolları Taşlı, yazarının ilgilendiği alan gereği yörenin halk kültürü verimlerini de anlatır. Bu bağlamda Maçka türküleri, efsaneleri, masalları, halk fıkraları, yörede geçmişten günümüze yaşayan adet ve gelenekler, çeşitli tarihlerde derlenen malzeme eşliğinde verilir. Maddi kültür olarak değerlendireceğimiz etnografya kısmıyla bu alanda anlatılanları tamamlar. Maçka yöresinin geleneksel mutfak kültürünü konu edinen bölümde, beslenme geleneklerinin yanı sıra, artık günümüzde yapılmayan birçok yemek tarif edilmekte, fırın günleri anlatılmakta, kışa hazırlanan yiyeceklerin nasıl işlendiği ve saklandığı gösterilmektedir.

Maçka Yoları Taşlı

(Dr. Mustafa Duman-Maçka Yolları Taşlı)

Maçka, bazı özellikleri açısından bir “Manastırlar Vadisi” olarak değerlendirildiği gibi, yetiştirdiği, yazarlar, şairler, araştırmacılar ve diğer edebiyat-sanat adamları yönünden zengin olduğundan Trabzon’un “Kültür Vadisi” olarak da adlandırılmaktadır. Maçka, Karadeniz Bölgesi’ne gelen Eyuboğullarının ilk yerleştiği yerdir. Eyuboğulları oradan bütün Türkiye’ye dağılmışlardır. Sabahattin Eyuboğlu, Bedri rahmi Eyuboğlu, İsmet Zeki Eyuboğlu, Ömer Turan Eyuboğlu bu sülȃleden yetişen kültür adamlarımızdır. Bunlardan başka Ömer Kayaoğlu, Subutay Karahasanoğlu, Ahmet Özer, Sunay Akın gibi şairler, Nihat Genç, Alaattin Bahçekapılı gibi yazarlar, Dr. Mustafa Duman, Kudret Emiroğlu, Gündağ Kayaoğlu, İlyas Karagöz, Adnan Durmuş gibi araştırmacı yazarlar ilk akla gelenlerdir. Müzik alanında Volkan Konak kendisini tüm Türkiye’de kabul ettirmiş ve sevdirmiştir. Bu değerlerimiz de kitabın ilgili bölümlerinde anlatılmaktadır. Ayrıca belirtmek gerekir ki Türkiye’nin en iyi yorgancıları Maçka’dan çıkar ve bu sanat geçmişten günümüze en güzel örneklerini Maçkalı yorgancıların marifetli ellerinden vermiştir. Kitapta Maçkalı yorgancılar da unutulmamıştır.

Maçka, türkülerden, horondan, kemençeden ayrı düşünülemez. Bu nedenle Maçka Yolları Taşlı’da, Maçka’dan derlenen türkülerin yanında, Maçkalı türkücüler, kemençeciler ve horoncular da yer almıştır. Zaten kitabın adı yörede söylenen güzel bir türküden gelir:

Maçka yolları taşli
Gelıyi sari saçli
Ne oldi sana yârim
Dayman gözlerun yaşli.

Maçka Yolları Taşlı,
Dr. Mustafa Duman,
Heyamola Yayınları, Şubat 2014

Serander.Net Tanıtım (2014)

Karadeniz Yemekleri

Gezi & İnceleme

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi
Karadeniz Tarihi ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)
Karadeniz Halk Kültürü ile ilgili bilmedikleriniz Serander.Net'te!

Gezi & İnceleme

Karadeniz Gezi & İnceleme
Karadeniz hakkında Gezi İnceleme yazılarıyla çok şey bulacaksınız.

Karadeniz Türküleri

Karadeniz Türküleri
Karadeniz Türküleri ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Röportaj ve Söyleşiler

Röportaj & Söyleşi
Röportajlarımız ve Söyleşilerimizi keyifle okuyacaksınız...