Serander.Net | Karadeniz Kültürü... Karadeniz tarihi, kültürü ve folkloru!

Sal01162018

Son GüncellemeCts, 25 Şub 2017 8pm

Back Buradasınız: Ana Sayfa Yazarlar Hayrettin GÜNAY Anday'ın Denemeleri

Anday'ın Denemeleri

1915'te İstanbul'da doğan (Ölümü,2002) Melih Cevdet Anday, şiirimizin en uç değişmelerinden sayılan Garip akımının üç adından (Orhan Veli Kanık, Oktay Rifat) biriydi.

Onun 1950 sonrasında "Garip" çizgisinden ayrılarak "felsefi şiir"in öncülüğünü yaptığını biliyoruz.

Anday'ın şiirleri 1941'le 1995 yılları arasında 12 yapıt olarak ulaştı okuyucuya. Bunlardan ilk anımsadığımız Rahatı Kaçan Ağaç, Kolları Bağlı Odyssus, Göçebe denizin üstünde, ölümsüzlük Ardında Gılgamış, Sözcükler (Toplu şiirler,1978).

Anday; Orhan Veli, Oktay Rifat gibi şiir dışındaki türlerle de yeteneğini, birikimini göstermiştir. Uzun yıllar gazetelerde, dergilerde kimilerde kendi adıyla kimilerde de takma adlarla yazılar yayımlamıştır. Roman, oyun, deneme yazarın şiir dışında önemli, kalıcı yapıtlar ürettiği alanlardır.

Murat Tek takma adıyla Zifaftan Önce, Yağmurlu Sokak, Dullar Çıkmazı, Bir Gecede Üç Erkek; kendi adıyla Aylaklar, Gizli Emir, İsa'nın Güncesi, Raziye romanlarına emek veren Anday; İçerdekiler, Mikado'nun Çöpleri, Yarın Başka Koruda, Dikkat Köpek Var,

Ölüler Konuşmak İster, Müfettişler, Ölümsüzler oyunlarıyla oyun yazınımıza katkılar sunmuştur.

1950'li yıllardan beri deneme diyeceğimiz yazıların içindedir Anday. 

Yazdıkları 1961'den sonra kitaplaşır; Doğu-Batı, Konuşarak, Gelişen Komedya, Yeni Tanrılar, Sosyalist Bir Dünya, Dilimiz Üstüne Konuşmalar, Maddecilik Ülkücülük, Yasak, Paris Tazıları, Açıklığa Doğru, Sevişmenin Güdüklüğü ve Yüceliği, Yiten Söz, Aldanma Ki, İmge Ormanları, Geleceği Yaşamak, Geçmişin Geleceği, Çok Sesli Toplum, Felsefesiz Yaşamak, Bir Defterden, Açık Pencere, Bakır Çağı, Gökyüzü Haritası.

İlk yapıtın yayımlanışı 1961,son yapıtın yayımlanışı 2012. Son üç yapıt toplu yazılar. Ölümünden sonra denemelerinin "toplu yazılar" başlığıyla yeniden yapıtlaşması (Everest Yay.) Anday'ın düşünsel ürünlerinin arandığını, genç, yeni okuyucular bulduğunu düşündürüyor.

Yapıt sayısına baktığımızda da yazarın niceliksel olarak denemeyi öne çıkardığı düşüncesi yanlış olmaz.

Anday tam bir düşünür, tepeden tırnağa bir aydın denemelerinde. Usçu, bilimden yana, laik, devrimci, çağdaş uygarlıkçı. Cumhuriyet değerlerinin, devrimlerin; Atatürkçülük eyleminin yılmaz savunucusu. Bağımsızlık yanlısı, ulusal-uluslararası tüm sömürülere karşı. Atatürk, Cumhuriyet eğitimine inanmış; dil devriminin savunucusu, yazdıklarıyla beş altı yüz yıl "hırpalanmış", Ulusal yazıncıların, Atatürk'ün yol gösterici uygulamalarıyla binlerce yıllık birikimden gelen kimliğini 1932 sonrasında yeniden bulmuş Türkçe'mizin uygulayıcısı.

Onun denemelerinde yazın, sanat, ekin, felsefe, siyaset... Alain, Gide, Montaigne, Pascal, Voltaire, Zola, Sartre... gibi yetkin birikimle bütünleşerek ulaşır okuyucuya.

Ders verir gibi değil su gibi akan bir söyleşi içtenliğiyle okuyanı çeker, düşündürür, birikimlendirir. Neredeyse bütün yazdıklarında, güncel olanlarda bile, insanı çeken, evrensel doğrulara yönelten bir yan vardır. Bildiğinizi pekiştirir, sonsuz bir Türkçe tadıyla, güzelliğiyle yeni düşüncelere, kalıcı değerlere yelken açarsınız Anday'ın denemeleriyle.

Tüm denemeleri içselleştirilerek okunduğunda bir de bakmışsınız 1923'ten günümüze kültür-sanat-siyaset-toplumsal yaşam tarihimiz ayrıntılarıyla, eksileriyle artılarıyla ortaya konmuş.

1970'li yıllardan beri ilgiyle, bu kez neyi yazacak, düşüncesiyle okuruyum Melih Cevdet Anday'ın. Daha yapıta dönüşmeden okumuş olurdum onu. Dergilerde çoğunca da Cumhuriyet'te. Yıllarca yazdı Cumhuriyet'te, son günlerine dek. En çok da ikinci sayfada, yarım sayfaya yakın. Kimilerini keserek dosyalardım. Kesikleri yıllar içinde yeniden okuduğun olmuştur. Yapıta girince yeniden...

Cumhuriyet'in yetiştirdiği önemli bir ozan olduğu denli önemli bir denemeci, evrensel bir düşün insanıdır Melih Cevdet Anday...

Onun UNESCO'ca Cervantes, Dante, Tolstoy eşdeğerli yazar sayılması boşuna değil.

Anday'ın şiirlerini biliyorsunuz ama denemelerini bir deneyin diyorum...

Hayrettin GÜNAY

Her hakkı saklıdır. Yazarının ve Serander.Net'in izni olmaksızın alıntı yapılamaz, kullanılamaz. Bilgi için: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi
Karadeniz Tarihi ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)
Karadeniz Halk Kültürü ile ilgili bilmedikleriniz Serander.Net'te!

Gezi & İnceleme

Karadeniz Gezi & İnceleme
Karadeniz hakkında Gezi İnceleme yazılarıyla çok şey bulacaksınız.

Karadeniz Türküleri

Karadeniz Türküleri
Karadeniz Türküleri ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Röportaj ve Söyleşiler

Röportaj & Söyleşi
Röportajlarımız ve Söyleşilerimizi keyifle okuyacaksınız...