Serander.Net | Karadeniz Kültürü... Karadeniz tarihi, kültürü ve folkloru!

Çar01172018

Son GüncellemeCts, 25 Şub 2017 8pm

Back Buradasınız: Ana Sayfa Yazarlar Tekin KÜÇÜKALİ Çaylar Şirketten

Çaylar Şirketten

Sevgili okurlarım. Çayla ilgili yazımı bir kaç bölüm halinde sizlerle paylaşmak istiyorum. Bölgemiz de ve ülkemiz de çay hakikaten çok ama çok önem arz ediyor. Bunu sizlerle paylaşmak, önerilerinizi ve tenkitlerinizi almak isterim. Sizlerle bildiklerimi, okuduklarımı irdelemek arzu ve heyecanını taşıyorum. Zira ben de acizane bir çay çiftçisiyim. Burada kimseyi incitmek kırmak, küstürmek niyetinde değilim. Doğruyu, yapılması gerekenleri yaptık mı, yapamadık mı?
 
Bundan tam tamına elli bir yıl önce elin adamı bizim ülkemize geliyor. Bizim ürettiğimiz çayı inceliyor. Yıl 1963 Sayın Robert  Mannel Çayla ilgili enine boyuna bir rapor hazırlıyor. “Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az. ”Derler ya aynen öyle. Gelin Raporun minik bir bölümünü birlikte okuyalım.
 
TÜRK çayı Çok iyi hazırlanması itibariyle. Emsali Hint ve Seylan çaylarının birçoğundan üstündür.
 
İlk bakışta güzel görünüşe sahip, iyi kıvrılmış, ancak iyi tasniflenmemiş ama likör rengi oldukça kaliteli.
 
Parlak temiz posa rengi çekiciliği ile kalitesini işaret etmektedir.
 
Bu raporun küçük bir kısmı. Aynı rapor da çayın başka bilgi ve sorunları ile ilgili çarpıcı bilgiler var. Bu yazımız da ve bundan sonrada ilgilenenlere bunları anlatacağız. Niye mi? Bölgeye hiç uymayan. Bundan sonrada uyması mümkün olmayan içi boş söylemleri kulağa hoş gelelerle insanımızın yönlendirilmesini kendi içime sindiremiyorum.
 
1963 Yılından bu güne bakacağız. Dünyanın en kaliteli ürününü yetiştirmek varken nerelere geldik.
 
Çay üreticisi. Tarlasını bağını bahçesini terk etti. Aslında bu çiftçinin isteği ile olmadı. Yanlış ve kötü idare insanımızı cebren ve alenen yerinden yurdundan kopardılar. Kimi üretici çay bahçesini yarılıkçılara vererek kendine insanca yaşama imkanı aramak üzere büyük şehirlere göç etti Kimileri bilinçsiz gündelikçilerle çay bahçelerinin geleceğini karartı. Hani denir ya “Saldım bayıra Allah kayıra”
 
Kimileri ata baba toprağını terk etmemek üzere var gücüyle direndi. Hem ekonomik hem de fiziken bitti bitiyorlar.
 
Hep beraber ilgili ve yetkililere sorsak, “bu raporun neresini nasıl algılayarak uyguladınız?” Verilecek cevap eminim ki oldukça fazladır. “Hadi oradan sen de ne anladın ne yazıyorsun” bile derler. Bakınız Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Turan Karadeniz hocamız nasıl uyarılarda bulunuyor.
 
Çay üreticileriyle Fındık üreticilerinin bahçeleri bazı yerler de yan yana. Fındığı ilaçlarken çayı zehirlemeyin. Dünya da kimyasal kullanılmayan tek çay Türk Çayıdır. İyi bir çay üreticisi olursak, üretimi artırırsak Avrupa’ya daha çok mal satarız. Diyerek değerli hocam ilgililere yol gösteriyor.
 
Teşbihte hata olasın ama bu hafta konuyu şöyle bağlayalım Biraz da gülelim.
 
Temel ve Fadime’nin bir kedisi var. Temel kediyi hiç mi hiç sevmiyor. Fadime ise kedi için çıldırıyor. Temel kediyi ikide bir alıp alıp uzak yerlere götürüyor.
 
Temel eve gelmeden  kedi evde oluyor.
 
Bir gün kediyi alıyor oldukça uzak bir ormanlık  alana götürüp bırakıyor. Temel o kadar dolambaçlı yol seçmiş ki ormanda kayboluyor.
 
Sonuçta Fadime ye telefon ediyor. “Fadime kedi evde mi?”
 
Fadime “Evde netcesun oni?
 
Temel ” Ula yoli kaybettum ya ver oni telefona .”
 
Sağlıcakla kalın…

Tekin KÜÇÜKALİ

Her hakkı saklıdır. Yazarının ve Serander.Net'in izni olmaksızın alıntı yapılamaz, kullanılamaz. Bilgi için: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi

Karadeniz Tarihi
Karadeniz Tarihi ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)

Karadeniz Folkloru (Halk Bilim)
Karadeniz Halk Kültürü ile ilgili bilmedikleriniz Serander.Net'te!

Gezi & İnceleme

Karadeniz Gezi & İnceleme
Karadeniz hakkında Gezi İnceleme yazılarıyla çok şey bulacaksınız.

Karadeniz Türküleri

Karadeniz Türküleri
Karadeniz Türküleri ile ilgili en geniş bilgiler Serander.Net'te!

Röportaj ve Söyleşiler

Röportaj & Söyleşi
Röportajlarımız ve Söyleşilerimizi keyifle okuyacaksınız...